O kapele

Kdo to je Hefaistos a proč má lyru? Vězte tedy, že Héfaistos je antický bůh-kovář, který byl pro svou ošklivost svržen ostatními bohy z Olympu, aby si při pádu zlomil obě nohy. Je shrbený a chromý, v rukou však má božský dar. V řemeslném umu a práci s kovem se mu nevyrovná nikdo mezi živými ani bohy. Jednoho dne se rozhodne, že si vykove hudební nástroj – lyru. Jak bude znít, až jeho ztvrdlé prsty sáhnou do kovových strun?

Hefaistova lyra je skupina muzikantů, kteří mají zálibu v těžkém kovu, ze kterého čas od času rádi nějakou tu píseň ukují. U zrodu stálo nadšení mladých rockerů a dostatek volného času. I když od těch dob proteklo již hodně vody, touha kout na kovadlině melodie a rytmy nás neopustila.

Hudebně lze tvorbu zařadit na pomezí více žánrů metalu. Nejblíže máme ke klasickému heavy-metalu, jehož stereotypní postupy jsou nám však již cizí. Patrné je ovlivnění progresivní metalovou scénou.

Na Hefaistovu lyru hrají:
Aleš Navrátil – kytara, zpěv
Jan Deutscher – basová kytara, zpěv
Pavel Kvarda – bicí

Historie kapely

Kapela vznikla někdy na přelomu dubna a května v roce 2002 o čtyřech osobách a zahájila tak svoje první funkční období, které skončilo v roce 2006 odchodem zpěváka. Toto období bylo zdokumentováno albem Colony of Prey, které bylo vydáno vlastním nákladem v roce 2004.

Po dlouhodobé odmlce a neúspěchu v hledání nového zpěváka jsme se rozhodli zkusit štěstí ve třech a v této sestavě jsme se také ustálili. Kapela se nyní nachází v něčem, co by se dalo popsat jako druhé funkční období, které jsme symbolicky odstartovali prvním koncertem 28. 5. 2011 na brněnském Favále po téměř šestileté odmlce. I nadále se však kapela objevovala na veřejnosti jen velmi zřídka.

Přestože občas sáhneme i do starší tvorby, považujeme období 2002-2006 již za překonané. Z hlediska současné tvorby a časového odstupu proto označujeme album Colony of Prey za „nulté“. Symbolem nové tvorby jsou mimo jiné výhradně české texty. Nevnímáme totiž texty pouze jako nějaký nezbytný doplněk hudby, ale jako jeho plnohodnotnou součást, na kterou je třeba dát stejný důraz jako na samotnou kompozici.

V prosinci 2016 jsme nahráli první album nové éry Hefaistovy lyry s názvem Kostnice sv. Eleutheria, které obsahuje šest skladeb. Album bylo vydáno s podporou fanoušků na jaře v roce 2018. Jedná se o zásadní milník, který určuje jednoznačný směr dalšího vývoje naší tvorby.

Na konci léta 2019 vychází druhé album s názvem Přeludy, tentokráte pod hlavičkou vydavatelství Slovak Metal Army.

Bandzone
Facebook